Tajemnica zawodowa radcy prawnego w pytaniach i odpowiedziach
- Autor: Ewa Jagodzińska-Antczak
- Kategoria Inne
- Stan prawny na: 5 października, 2011
Z jakich przepisów wynika obowiązek zachowania tajemnicy radcowskiej?
Na czym polega obowiązek zachowania tajemnicy radcowskiej?
Jakich informacji dotyczy tajemnica radcowska?
Jak długo obowiązuje tajemnica radcowska?
Czy radca prawny może zostać zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej?
Ustawa o radcach prawnych stanowi, iż radca prawny nie może być zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę. W związku z tym zgodnie z regulacją zawartą w kodeksie postępowania cywilnego radca prawny będący w sprawie świadkiem może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Podobnie kodeks postępowania karnego przyznaje osobom obowiązanym do zachowania tajemnicy zawodowej (a zatem także radcom prawnym) prawo odmowy zeznań co do okoliczności, na które rozciąga się ten obowiązek.
Kodeks postępowania karnego przewiduje jednak możliwość przesłuchania osoby zobowiązanej do zachowania tajemnicy ( w tym tajemnicy radcowskiej) co do faktów objętych tą tajemnicą, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. O zwolnieniu takiej osoby (w tym radcy prawnego) z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej decyduje wówczas sąd. Zakres zwolnienia powinien być oczywiście ściśle określony poprzez wskazanie konkretnej sprawy bądź czynu oraz okoliczności, o których zwolniony może zeznawać.
Klient nie może zwolnić radcy prawnego z obowiązku zachowania tajemnicy radcowskiej.
Powyższy artykuł ma na celu jedynie przybliżenie czytelnikom omawianego zagadnienia. Nie należy traktować go jako porady prawnej w konkretnej sprawie. W celu uzyskania pomocy prawnej zapraszam do kontaktu.
Sprawdź również:
Najnowsze komentarze